15. decembra, 2018  

100-letnica Cankarjeve smrti

100-letnica Cankarjeve smrti

»Moje delo je knjiga ljubezni«

 Razstava o življenju in delu Ivana Cankarja (1876–1918)

 Preteklo leto smo na slovenskih tleh poklonili Ivanu Cankarju – 11. decembra 2018 smo namreč obhajali 100. obletnico njegove smrti. Številnim dogodkom po Sloveniji in zamejstvu, posvečenim Cankarjevemu letu, se je z velikim ponosom in globokim poklonom pridružila tudi Prometna šola Maribor.

V šolski knjižnici smo pripravili razstavo, posvečeno največjemu mojstru slovenske besede. Poimenovali smo jo Moje delo je knjiga ljubezni. Cankarjevo življenje in delo smo predstavili po posameznih vsebinskih kotičkih: »Neizmeren klanec siromakov je bil pred njim«,

»Nekoč sem si zaželel črne kave«, Pehar suhih hrušk – »posoda vseh sladkosti«, Njena podoba, »Kadar pišem dramo, je oder pred mojimi očmi«, Cankar kot esejist in publicist, Cankar v stripu, Kronološki pregled Cankarjevega življenja in dela.

Ob odprtju, 17. decembra, smo pripravili tudi krajšo slovesnost. Niti kulturnega programa so prepletali študenta in dijaki naše šole. Prebirali so nagovarjajoče misli iz Cankarjevih del, prisluhnili smo njegovi najbolj znani črtici (Skodelici kave) in hvalnici domovini z naslovom Nebesa pod Triglavom (iz povesti Kurent).

Ivan Cankar se je rodil 10. maja 1876 v borni koči na vrhniškem klancu v številni družini. Revščina ga je zaznamovala za vse življenje. Vendar se je zgodilo nekaj velikega: »/…/ fant s klanca je šel študirat. To se pravi, na posušenem drevesu je pognala mladika. /…/ Prišlo je upanje na klanec.« (Na klancu, 1902)

Vse Cankarjevo življenje je bilo povezano s knjigami. Z njim je slovensko pripovedništvo doseglo najvišjo umetniško vrednost, prav tako ima zasluge, da se je na slovenskih tleh dramatika razmahnila v vsem svojem pomenu.

Tako se po njem upravičeno imenuje največji hram kulture in umetnosti na Slovenskem, njegovo ime nosijo številne ulice in ceste, po njem so poimenovane šole v Sloveniji.

Njegova literarna zapuščina je izjemno obsežna pa tudi raznovrstna. Izdajal je pesmi, romane, novele, povesti, drame, bil je mojster črtice, pisal je eseje, kritične spise in članke s politično vsebino. V svojih delih se je loteval številnih tem, »vodnica na poti do ljubezni in do idealov, domovine in Boga pa mu je bila podoba matere«. Bil je nenehen iskalec resnice, pravice, drugih višjih vrednot, predvsem pa velik in čuteč domoljub.

Kaj lahko Cankar ponudi modernemu bralcu? »Neskončno mnogo stila. Cankar je znal izredno dobro pisati, Slovenci pa danes izredno slabo govorimo. Kaj šele pišemo! Drži, slovenščina je težka. Zato jo je treba trenirati. Cankarjeve knjige so za to kot nalašč.« (Marcel Štefančič jr.)

Naj živi Cankar, naj živijo njegova brezčasna dela, naj živijo bralci njegovih del!

Fotografije: Zlatko Šehovič, Kim Drevenšek, Denis Horvat, PK

 

 

Zakaj izbrati nas?

0

diplomantov

0

število partnerskih podjetij

0

let tradicije izobraževanja

0

let mednarodnega sodelovanja